07.11.2016

Jak uczyć się szybko i efektywnie?

jak się uczyć

Oto kilka moich sprawdzonych metod, które sprawiły że uczę się i zapamiętuje informacje szybciej, lepiej, efektywniej. Skończyłam z bezsensownym czytaniem i wkuwaniem na pamieć. Wypracowałam je sobie przez te wszystkie lata metodą prób i błędów, a teraz się z wami nimi podzielę. Sposoby te pozwoliły mi przygotować się do matury (i zdać ją na dobrym poziomie) w kilka miesięcy. A przypominam, że po przylocie z USA myliłam Dziadów z Chłopami, a parabole znałam tylko z popularnej piosenki na youtubie "parabole tańczą". Jak tego dokonałam możecie
przeczytać TU.


1. Znajdź to co działa na Ciebie
Jedni lubią robić to przy biurku, inni w łóżku. Niektórym pomaga w skupieni delikatna muzyka w tle, a są tacy co preferują całkowitą ciszę. Zatłoczone miejsce, czy ustronny kącik to zależy tylko od Ciebie. Wolisz robić to w grupie z innymi, czy w samotności? Niektórym sprawę ułatwia żucie gumy, lub robienie przerwy co 15 min. Ja na przykład nie skupie się gdy wokół mnie jest bałagan, a rozproszyć może mnie nawet ciche tykanie zegarka. Potrzebuje ciszy i samotności. Wybawieniem okazały się dla mnie także spacery. Ale aby zrozumieć i odnaleźć to co działa na mnie najlepiej, musiałam spróbować różnych rzeczy. Puszczałam sobie szum fal, deszcz, śpiew delfinów, a także muzykę, której dźwięki miały za zadanie pobudzić mój mózg do działania. Zabierałam notatki na balkon, leżałam w ogrodzie i chodziłam do coffe shopów. Wstawałam wcześnie rano, ale też zarywałam noce. Wszystko po to aby znaleźć sobie moje optymalne warunki do nauki. Próbowałam różnych rzeczy aby dowiedzieć się co lubię i co mi sprzyja. To nic nie kosztuje,a możesz się sporo o sobie dowiedzieć.

2. Oceń kim jesteś?
Wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem? W jaki sposób uczysz się najlepiej? Jeśli jesteś wzrokowcem to uczysz się poprzez czytanie, rysowanie diagramów, pisanie notatek. Zapamiętujesz informacje i "widzisz" w pamięci strony podręcznika, z którego się uczyłeś.
Jeśli jesteś słuchowcem przydatne będą dla Ciebie wszystkie wykłady, audycje, audiobooki. Lubisz słuchać, mówić i czytać na głos. Wymyślać historyjki i śpiewać piosenki . I właśnie w ten sposób powinieneś się uczyć.
Kinestetycy lubią ruch. Uczą się poprzez robienie danej czynności. Lubią wycieczki, ćwiczenia spacery, odgrywane scenki, gestykulacje, konkretne przykłady i zastosowania. Potrzebują dużo bodźców i zmian.
 Jeśli nie jesteś pewien, w internecie znajdziesz masę sposobów i testów, które pomogą Ci to sprawdzić.
Ale teraz najważniejsze. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś konkretnym typem "zmysłowym", to nie zamykaj się na jeden rodzaj nauki. Ja jestem wzrokowcem. I owszem, spora cześć mojej nauki składała się z pisania, robienia notatek i rozrysowywania tabelek. Ale dużo pomogły mi też audycje czy filmiki na youtube gdzie nauczyciele pokazywali i omawiali jak rozwiązywać zadania matematyczne (coś dla słuchowców). Ogromną przyjemność czerpałam też z wędrówek podczas których w moich słuchawkach leciały audiobooki lektur lub wykłady (coś dla kinestetów i słuchowców).

3. Rób sobie testy.
 Wydaje Ci się że wszystko wiesz i zapamiętałeś bo dopiero to przeczytałeś. Gdy na chwilę od tego odejdziesz, a ktoś zada Ci pytanie, nagle nic nie pamiętasz. Rób sobie testy, proś aby ktoś Cię przepytał, twórz fiszki.

sok pomarańczowy

4. Dbaj o siebie. 
To chyba powinien być punkt pierwszy.
Spędzenie całej nocy na zakuwaniu materiału przy słabym świetle lampki, bez żadnych przerw (nie licząc tej na zalanie zupki chińskiej lub zamówienie kebsa) jest najgorszym pomysłem z możliwych. Na egzaminie będziesz wykończony, niewyspany, rozzłoszczony i całkowicie pozbawiony wiedzy.
Pamiętaj aby dostarczać organizmowi odpowiednia ilość snu i dobre jakościowo jedzenie. Dużo owoców i warzyw. Rób przerwy i pij wodę. To podstawa.
świeżo wyciskany sok

5. Zrób sobie z tego zabawę. 
Zamiast czytać w kółko ten sam tekst próbując go zapamiętać, spraw aby wiedza weszła Ci do głowy w interesujący sposób. Wymyśl sobie śmieszną historię, która będzie zawierała elementy które musisz zapamiętać. Znajdź osobę która opowiada o tym czego masz się nauczyć w ciekawy, inspirujący sposób. Wyszukaj ciekawostki, spraw abyś się zainteresował tematem. Rozrysuj sobie to na ogromnej kartce używając kolorowych flamastrów,  posługując się diagramami, opisami i drzewkami.
notatki

6. Rób swoje notatki
Zamiast po raz kolejny czytać ten niezrozumiały paragraf starając się go zapamiętać, streść go swoimi słowami. Łatwiej będzie Ci powtarzać z twoich notatek, bo nikt tak jak ty nie zna twoich skrótów myślowych. Wyłapując najważniejsze informacje i przepisując je na kartkę papieru automatycznie je zapamiętujesz. U mnie bardzo dobrze sprawdzało się robienie ściąg. Gdy streściłam istotne rzeczy i napisałam je najdrobniejszą czcionką jaką potrafiłam, nagle okazywało się że już to pamiętam i ściąga nie jest potrzebna.


7. Powtarzaj informacje w różnych miejscach
Nie ucz się w jednym miejscu. Zmieniaj otoczenie, powtarzaj informacje poza domem; w szkole, bibliotece, restauracji. W ten sposób oszukujesz swój mózg, przez co on odbiera to jako rzeczywistość. Zauważa, że te same informacje docierają do niego w różnym otoczeniu. "Myśli" że są tą ważne informacje, które przydadzą się w różnych sytuacjach. Ponadto, ucząc się w ten sposób kojarzysz informacje z różnymi miejscami. Dostając pytanie na sprawdzianie, być może przypomnisz sobię, że przecież czytałeś o tym wtedy w parku.

8. Ucz się na bieżąco 
Chciałabym napisać tutaj coś mądrego, ale jest to jedyny punkt który się u mnie nie sprawdza. A raczej ja sobie z nim nie radze. Wierze, tfu! wiem, że nauka na bieżąco jest znacznie lepsza niż zakuwanie masy materiału kilka dni przed egzaminem. Zawsze na początku obiecuję sobie że będę regularna, a potem wychodzi jak zawsze. Warto jednak odrabiać zadnia domowe, zerkać do zeszytów i notatek i uważać na lekcjach/wykładach.

Izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za twój komentarz i jednocześnie proszę o zachowanie kultury :)

Szablon - Catherine Wolf. Obsługiwane przez usługę Blogger.

instagram