14.01.2017

Jak uczyć się angielskich słówek?


Moje podejście do słownictwa bardzo się zmieniło. Gdy mój angielski nie było jeszcze tak dobry, zależało mi jedynie na tym aby mój rozmówca mnie zrozumiał. Posługiwałam się prostym językiem, tworząc krótkie i jasne zdania. Mówiłam bezpośrednio używając popularnych, łatwych słów. Obecnie zależy mi na tym aby wysławiać się w ładny, bogaty sposób. Chcę mówić pięknie i przyjemnie. W końcu granice mojego języka, są granicami mojego świata.

Kilka lat temu nie widziałabym powodu aby uczyć się słowa acquaitance. Długie to, trudne do zapamiętania i wymówienia. Jaki jest sens, skoro mogę powiedzieć po prostu friend? Tylko, że friend jest zwyczajne, wręcz banalne. I nie oddaje tego znaczenia, które niesie ze sobą acquaitance. Teraz już to wiem.

Mieszkając w Stanach uczyłam się słownictwa w sposób naturalny. Słuchałam ludzi, nauczycieli, znajomych i wyłapywałam znaczenia z kontekstu. Czasami sprawdzałam znaczenie lub użycie słowa w słowniku. Nawet się nie oglądnęłam, gdy po kilku miesiącach znałam setki nowych słów.
Obecnie wygląda to nieco trudniej. Poznaję masę nowych słów na studiach i ciężko jest mi je wszystkie zapamiętać. Opracowałam kilka metod, które pomagają mi to osiągnąć.

Zamiast bezowocnego kucia słówek, zapisuje je w następujący sposób:


1. Po angielsku, prostymi słowami pisze definicję nowego słowa. Jego wytłumaczenie. Tak aby było to dla mnie zrozumiałe.

2. Zapisuję jaką częścią mowy jest to słowo oraz jego wymowę. (czasami wymowa różni się w zależności czy jest to np. czasownik czy rzeczownik) Zapisanie wymowy jest bardzo ważne. Zachęcam do zapoznania się z alfabetem fonetycznym, który niesamowicie to ułatwia. Jeśli nie, możesz to robić w dowolny dla siebie sposób. Jednak nie pomijaj tego kroku Uczysz się tego słowa nie tylko aby potrafić je zapisać, ale również aby się nim posługiwać. Poprawnie. Większość słowników internetowych ma opcję odsłuchania wymowy danego słowa. Korzystaj z tego. Koniec z zapamiętywaniem zbitek literek które nie mają żadnego znaczenia.

3. Tłumaczenie na język polski.

4. Jego synonimy (i antonimy). Ważne jest to, że musisz znaleźć takie synonimy które już znasz. Które już są już jakiś czas w twoim słownictwie, których używasz aktywnie. Pomoże Ci lepiej zapamiętać to słowo, na podstawie skojarzeń z innymi o podobnym/takim samym znaczeniu.

5. Użycie tego słowa w zdaniu. W ten sposób widzisz jak używa się tego słowa, jak się zachowuje, które miejsce w szyku zajmuje. Ja często stwarzam sobie fałszywe historie czy konwersacje, w których używam tego słowa, Daje mi namiastkę naturalnego sposobu nauki, który praktykowałam będąc za granicą. Tworząc śmieszne zdania czy nawet piosenki z tym słowem, zwiększasz swoje szanse na zapamiętanie go. 

+jeśli to słowo często występuje w jakiś popularnych wyrażeniach, idiomach czy po prostu połączeniu z innymi słowami, również je zapisuje!

To idealny przykład pokazujący moje metody nauki słownictwa. Często jednak nie mam czasu aby robić je wszystkie. Dwa najważniejsze których nigdy nie pomijam to wymowa i użycie w zdaniu. Dzięki temu wiem jak wypowiedzieć to słowo, a z kontekstu jestem w stanie zrozumieć jego znaczenie. Fajnie też, gdy zdanie jest jakieś śmieszne i szybko wpada do głowy. Metoda ta nie zajmuje wcale dużo czasu, ani miejsca, a jest bardzo efektywna. Na pewno lepsza, niż pisanie w kółko jednego słowa, przez trzy linijki, aby je zapamiętać (to znaczy wykuć). Nie popełniajcie tego błędu. Uczcie się dla siebie.Izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za twój komentarz i jednocześnie proszę o zachowanie kultury :)

Szablon - Catherine Wolf. Obsługiwane przez usługę Blogger.

instagram