02.02.2017

Najlepszy sposób na naukę języka angielskiego

jak nauczyć się języka angielskiego?

Nie ma co ukrywać, że w szkołach uczą nas głownie rozwiązywania zadań po angielsku, zamiast skupić się na tym, abyśmy potrafili komunikować się w tym języku. Sama się o tym przekonałam, kiedy po 9 latach nauki (6 lat podstawówki i 3 lata gimnazjum), wylądowałam w USA i nagle okazało się, że nic nie rozumiem. Nie chcę jednak obwiniać tutaj nauczycieli, wiem że jest program, którego muszą się trzymać i zrealizować, ale uważam, że dałoby się to lepiej rozwiązać. Zdaje sobie sprawę, że nauka drugiej osoby, języka obcego, nie jest łatwa, dlatego też nie wybrałam specjalizacji nauczycielskiej, lecz idę w kierunku translatoryki. Brać odpowiedzialność, za młodych ludzi i ich stan wiedzy, to dla mnie za dużo.

Po co uczysz się języka angielskiego?
Czy jakiegokolwiek innego języka obcego. Po to aby być w stanie komunikować, oglądać i czytać w tym języku. Aby służył Ci on w życiu codziennym. Co z tego, że potrafisz rozwiązać zadania i dostać 4 z kartkówki, ale kiedy obcokrajowiec pyta Cie o drogę, peszysz się i odpowiadasz "I don't speak English".

Po co ci gramatyka? 
Mam wrażenie, że wałkowałam ten temat już wszędzie gdzie się da, ale NIE UCZ SIĘ GRAMATYKI. To jedynie Cie blokuje, sprawia, że zastanawiasz się jak coś poprawnie powiedzieć i na końcu rezygnujesz bo obawiasz się popełnienia błędu. Nie będę po raz kolejny rozpisywać się, dlaczego nauka gramatyki na samym początku nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wszystko już zostało przeze mnie napisane TUTAJ.

A więc jak się uczyć? 
Należy osłuchać się z językiem angielskim. W ten sposób zapamiętujemy zdania, ciekawe wyrażenia, zauważamy w jaki sposób ludzie się ze sobą komunikują, jak tworzą zdania, jaki jest ich szyk. Co nam w tym pomoże? Filmy i seriale w języku angielskim. Na początku będziesz mieć problemy ze zrozumieniem i to całkowicie normalne. Polecam włączyć napisy PO ANGIELSKU. Zapomnij o języku polskim. Zero polskich napisów. Nie myśl też o włączeniu filmu po polsku z angielskimi napisami. Wszystko ma być po angielsku. Bo gdy pojawia się język polski, to właśnie na nim się skupiamy i z nauki drugiego języka nici.
Angielskie napisy ułatwiają, bo niektórzy mogą mówić szybko, niewyraźnie lub maja ciężki akcent. Gdy pojawiają się słowa, których nie znacie, od razu widzicie jak je przeliterować i napisać.

Jakie filmy oglądać? 
Takie, które Cię interesują. Ważne, żeby to była "nauka poprzez zabawę". Skoro masz oglądać jakiś serial, który lubisz, to dlaczego nie robić tego po angielsku? I nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie będziesz rozumieć wszystkich żartów, bo nie będziesz. Ale po czasie docenisz oglądanie w oryginale, bo tak wszystko brzmi lepiej. Polskie tłumaczenia często nie oddają sensu wypowiedzi, zwłaszcza żartów. Jedyne co bym odradzała na sam początek, to takie cięższe, naukowe seriale np. Dr House, gdzie pojawia się dużo naukowej terminologii, która jest trudna do zrozumienia i może zniechęcić. Czasem nie rozumiem nawet polskich nazw, które tam się pojawiają.

Gdzie oglądać?
Google jest Twoim najlepszym przyjacielem. Angielskie google. Wpisuj tytuły po
angielsku. Pamiętaj aby dopisać "with subtitles" aby oglądać z napisami :)

Bardzo dobrze sprawdzają się takie łatwe, przyjemne filmy z życia codziennego, o nastolatkach gdzie język, którym się posługują jest prosty. Potem można przechodzić do bardziej ambitnych produkcji. Na zachętę zdjęcia chłopaków z liceum do którego uczęszczałam - Lodi High School, NJ. Nie bierzcie ze mnie przykładu, mój angielski nie był najlepszy, a ja bałam się odezwać i nigdy nie poznałam ich bliżej. Uczcie się języków obcych! :)

amerykanskie liceum

amerykanskie liceum szafki

football w liceum w usa

football w liceum w usa

liceum w usa

liceum w usa

liceum w usa

sport w liceum w usa

cheerliderki w liceum w usa

liceum w usa


Izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za twój komentarz i jednocześnie proszę o zachowanie kultury :)

Szablon - Catherine Wolf. Obsługiwane przez usługę Blogger.

instagram